• Vladka Toplaková - tel: 605 888 383
 • Kateřina Meeganová - tel: 775 067 502

Poradna

Časté dotazy a poradna na Facebooku

Využíváme pro své osobní účely Facebook a zjistily jsme, že snad všechny nastávající maminky ho mají také. Proto jsme se rozhodly neprovozovat poradnu pro těhotné ženy a čerstvé maminky zde na stránkách, ale můžete se nás ptát na naší Facebook stránce. Zobrazte si naši stránku, dejte jí "lajk" a pak můžete položit svůj dotaz.

Nejčastější dotazy pak najdete zde:

 • Sex v těhotenství

  Být těhotná, neznamená zříci se sexu. Pokud je těhotenství fyziologické, nemusíte se v sexu omezovat. Buďte vynalézaví, najděte polohu, která vám vyhovuje. Milování není nebezpečné pro matku ani plod. Orgasmus může vyvolat slabé stahy dělohy, které ovšem nevedou k porodu. Žena může po pohlavním styku (častěji koncem druhého či ve třetím trimestru) mírně zašpinit světlou, následně tmavou krví. Nelekejte se.

  Jsou ženy ve kterých těhotenství, díky pozitivním psychickým a hormonálním změnám, vyvolá zvýšení libida. Jiné ženy jsou úzkostné a sex odmítají. Partner by měl těhotnou ženu respektovat v jejích touhách a ujišťovat ji v lásce a její atraktivitě a výjmečnosti.

  Sex v těhotenství se nedoporučuje při hrozícím předčasném porodu, krvácení z rodidel a odteklé vodě.

  Babská rada zní: "Pokud přenášíte a chcete porodit, může šetrný sex pomoci vyvolat porod." 

  Kateřina Meeganová

 • Mohu při porodu odmítnout nástřih hráze?

  Nástřih hráze (episiotomie) možná nezní pro většinu žen příliš lákavě a vzhledem k následnému bolestivému sezení počas šestinedělí je to zcela pochopitelné, ale jde o zákrok:

  1) urychlující miminku samotný závěr porodu (kdy jsou jeho kyslíkové rezervy často hraniční) a

  2) zabraňující „velkému porodnímu poranění“ pochvy, hráze či konečníku, jež může vyústit v šití daleko rozsáhlejší než sutura prosté episiotomie nebo také velký problém s udržením větrů a stolice. 

  Nicméně dobrý porodník (ať už lékař či porodní asistentka) neprovádí nástřih hráze (a to zejména u vícerodiček) rutinně, ale rozhoduje se o něm (a o jeho rozsahu) až ve finální fázi porodu (podle prostorových poměrů, záznamu kardiotokografu, tlačení a spolupráce rodičky atd.). Není tedy rozumné nástřih hráze apriorně odmítat, ale např. požádat o zvážení jeho nutnosti, pokud porod půjde dobře, nebo o jeho co nejmenší nutný rozsah.

  Vladka Toplaková a Kateřina Meeganová

Chcete využít naše služby? Napište nám

těhotenská aplikace MAMApp

TĚHOTENSKÁ APLIKACE MAMApp

Vřele doporučujeme českou těhotenskou aplikaci MAMApp, na které se podíleli přední čeští odborníci v gynekologii a porodnictví (my také :-) ).

Najdete zde stovku velmi povedených článků, harmonogram těhotenských vyšetření, záznamník pohybů plodu a další užitečné funkce.

Aplikace funguje pro platformy Android i iPhone.

Search